Kategorie
 
Wydawnictwo Filtry: Sunaura Taylor

Sunaura Taylor

Urodzona w 1982 roku amerykańska malarka, pisarka, publicystka. Urodziła się z artrogrypozą, porusza wyłącznie na wózku. Maluje za pomocą ust, a jej często szokujące, prowokacyjne prace – np. nagi autoportret w otoczeniu kulawych zwierząt hodowlanych – zdobyły uznanie krytyki i wystawiano je w wielu prestiżowych amerykańskich galeriach.

Wraz ze swoim rodzeństwem kształciła się w domu pod kierunkiem matki, która zachęcała swoje dzieci do niezależnego i krytycznego myślenia. Między innymi dzięki niej Taylor stosunkowo wcześnie zaangażowała się w działalność publicystyczną i społeczną na rzecz praw osób niepełnosprawnych. Od wielu lat żyje w związku z artystą sztuk wizualnych Davidem Wallace’em, mają dziecko i adoptowanego psa z niepełnosprawnością, o którym z czułością pisze w swojej książce Beasts of Burden. Prawa zwierząt są drugim, niezwykle ważnym tematem w życiu Taylor. Uważa ona, że zarówno osoby niepełnosprawne, jak i zwierzęta padają ofiarą zideologizowanego myślenia o pełnosprawności, de facto odbierającego im podmiotowość.

Beasts of Burden. Animal and Disability Liberation to właśnie książka Sunaury Taylor, którą wydamy jesienią 2021 roku w przekładzie Katarzyny Makaruk. W tym poruszającym eseju Taylor zastanawia się, w jaki sposób w nowoczesnych społeczeństwach stykają się kwestie uprzedmiotowienia osób niepełnosprawnych i zwierząt, komu skłonni jesteśmy przyznać podmiotowość, a komu jej odmawiamy. Taylor podważa przy tym samą definicję „pełnosprawności”. Zauważa, że odnosi się ona do wzorca wysportowanego młodego białego mężczyzny i analizuje, jak społeczeństwo represjonuje tych, którzy do tego znormalizowanego modelu nie pasują. Żyjemy w kulturze, która każe myśleć o „niepełnosprawnych” jako ludziach niekompetentnych, niezrozumiałych, niewartościowych, niepełnych. Niepełnosprawnym ciężko zdobyć dobre wykształcenie i pracę, a co dopiero zrobić karierę; są społecznie izolowani, ich odmienność jest patologizowana. Ta refleksja nieuchronnie prowadzi do pytania o prawa zwierząt: dlaczego także im nie jesteśmy w stanie przyznać prawa do bycia sobą na równi z nami, a jeżeli już – to na twardo określonych zasadach?